Trpíte výkyvy nálad? Vieme čo ich spôsobuje

Nie každá životná chmura je spôsobená depresiou. Za prudké výkyvy nálad môže aj stres, alebo ženský hormonálny cyklus, počas ktorého telo prejde niekoľkými fázami. Aby ste si svoje dni nepokazili tmavo šedým závojom, povieme vám, ako tieto stavy vznikajú a ako sa dajú ovplyvniť.

Život je plný prekvapení. Bohužiaľ, nie vždy len tých výhradne pozitívnych. Stačí, aby sa nám rozbilo auto, nezavolal nám objekt nášho záujmu, s ktorým sme boli pred niekoľkými dňami na sľubne vyzerajúcej schôdzke, alebo nám ušiel autobus a zmena nálady je na svete. (Samozrejme ale existuje aj celý rad naozaj vážnych príčin, pri ktorých je nastavenie na negatívnu notu úplne pochopiteľné.)

Zrazu nemáme chuť do života, nechceme s nikým hovoriť, všetko nám prekáža a vôbec nič sa nám nechce. Po jednom neuváženom slove od niekoho z okolia sme navyše schopní zo seba vychliť dávku pomyselného dymu, lávy a popola, za ktorú by sa nemusel hanbiť žiadny z existujúcich vulkánov.

Keďže je to stresujúce nielen pre naše okolie, ale aj pre nás samotných, zameriame sa na to, čo by vám mohlo pomôcť.

výkyvy nálad príčiny

Čo spôsobuje výkyvy nálad

Nebudeme vás vodiť za nos. Nadmerné výkyvy nálad môžu byť spôsobené preťažením , naozaj smolným dnom , alebo ťažkým životným obdobím , ktoré sa tiahne veľmi dlhú dobu. Tiež sa za nimi ale môže skrývať niečo oveľa vážnejšie, čo sa nezaobíde bez pomoci lekára.

Výkyvy nálad môžu byť spôsobené:

Niekedy sa za podobnými javmi skrýva aj schizofrénia , alebo ADHD . Z toho dôvodu je určite vhodné, aby ste sa zverili do rúk skúseného psychológa, alebo psychiatra. (Ísť na psychiatriu neznamená, že musíte skončiť v blázinci. Rozdiel medzi týmito dvoma odborníkmi je ten, že psychiater môže predpisovať lieky.)

Stres

Veľa škôd dokáže napáchať aj stres , ktorý môže stáť za syndrómom vyhorenia , celkovou nespokojnosťou so životom, ale aj za širokým spektrom zdravotných problémov. Vieme o ňom, že jeho nadmerná hladina má negatívne dopady na zdravie imunitného systému . Môže tiež spôsobovať nespavosť , bolesti hlavy , vysokú hladinu cukru v krvi (čo potom vedie k cukrovke), k bolestiam brucha alebo k problémom s plodnosťou .

Z toho dôvodu by sme mali urobiť maximum preto, aby sme si osvojili zásady kvalitnej psychohygieny . Tiež by sme na seba nemali mať také vysoké nároky. Ak je toho na nás príliš, mali by sme sa naučiť delegovať prácu , alebo prijať výpomoc od niekoho zvonku. (Pani na upratovanie, doučovanie, online nákupy potravín a ďalších vecí až domov, odľahčovacie služby pre seniorov…)

výkyvy nálad stres

Najčastejšie príčiny zlej nálady

Budeme to opakovať stále dookola. (Kým si to všetci nezapamätajú.) Zlá nálada nie je automaticky depresia . Vyskytnúť sa môže u kohokoľvek z nás av istých fázach života je jej prítomnosť úplne normálna.

Môže ju spôsobiť závažná finančná situácia, dlhy, rozvod, stereotyp, kríza stredného veku, choroba, úraz, pôsobenie hormónov alebo napríklad medikácia. Zdrojom zlej nálady môže byť aj nejaký zo zásadných životných míľnikov, do ktorého by sme to vôbec nepovedali. Napríklad manželstvo, alebo narodenie dieťaťa. (U toho hlavne pozor na popôrodnú depresiu.)

ako zlepšiť náladu

Ako zlepšiť náladu

Pokiaľ vás trápi len momentálny splín z niečoho, čo sa vám nepodarilo, alebo z toho, čo vám práve lezie na nervy, mrknite sa na pár spôsobov, ktoré by vám mohli pomôcť s navodením lepšej nálady.

Dobrý vplyv na ľudskú psychiku môže mať:

  • Čas, ktorý strávite s ľuďmi, ktorých máte radi
  • Rozkúskovanie väčších problémov/úloh na menšie dieliky
  • Venovanie sa činnostiam, ktoré vám za normálnych okolností prinášajú radosť
  • Prechádzka, alebo zmena prostredia
  • Trpezlivosť (ktorá nám v spojení s nami samotnými veľmi často chýba)
  • Spánok

Ako bojujete proti zlej nálade vy?

    Autorom článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.