Keď sa prepadnete do ťažkej depresie a dostanete sa až do starostlivosti psychiatra, nie je vylúčené, že odídete s predpisom na antidepresíva. Veľa ľudí ale nevie, že užívanie antidepresív môže mať svoje špecifiká, ktoré im v jednom ohľade pomôžu av inom zase uškodia. Keďže ide o veľmi komplikovanú záležitosť, pozrieme sa na všetko, čo o nich potrebujete vedieť.
Antidepresíva sú väčšinovou spoločnosťou vnímané ako lieky, ktoré síce trochu otupujú našu energiu a osobnosť, ale na druhú stranu dokážu vyriešiť širokú škálu problémov. Čím vzniká mylný dojem, že sa užívajú rovnako ľahko, ako cukríky a získa ich každý, kto o ne na správnom mieste požiada.
Nemohli by sme byť ale ďalej od pravdy. K užívaniu antidepresív sa pristupuje len vo veľmi vážnych a opodstatnených prípadoch . Tiež nie je vôbec jednoduché sa k nim dostať a ich branie môžu sprevádzať aj veľmi nepríjemné vedľajšie účinky .
Aby sa nám podarilo zbúrať celospoločenský mýtus, ktorý okolo antidepresív dlhú dobu panuje, pripravili sme pre vás tohto veľmi detailného sprievodcu.
Čo sú to antidepresíva
Antidepresívum je liek, ktorý je výhradne na lekársky predpis . Jeho cieľom je zmiernenie príznakov depresie. To je možné kvôli tomu , že priamo pôsobí na fungovanie ľudských neurotransmiterov . Antidepresíva sa môžu predpisovať aj pacientom s bipolárnou poruchou, tým, ktorí trpia poruchami príjmu potravy alebo úzkostnou a obsedantno-kompulzívnou poruchou.
Kedy po nich siahnuť
Skutočné antidepresíva si nemožno kúpiť bez toho, aby vám ich predpísal lekár. Z toho dôvodu je nutné splniť podmienku a byť vedený ako pacient u psychiatra . (Psychológ lieky nepredpisuje.)
Psychiater musí zároveň vyhodnotiť, že tieto lieky potrebujete na to, aby ste boli schopní normálneho života. Veľakrát musí zohľadniť váš zdravotný stav, vašu už existujúcu medikáciu a ďalšie dôležité skutočnosti, na ktoré by mohli mať predpísané antidepresíva vplyv. (To platí u tehotných au dojčiacich žien.)
Myslite na to, že antidepresíva môžu mať (negatívny) vplyv na:
- Libido
- Priberanie na váhe
- Sexuálna dysfunkcia
- Závraty
- Nevoľnosť
- Apatiu
- Zmeny činnosti srdca
A na množstvo ďalších vecí, ktoré nás za normálnych okolností netrápia. Preto nie je múdre na nich za každých okolností trvať. Zvlášť, ak vám ich z nejakého dôvodu neodporučí sám lekár.
Antidepresíva proti stresu a depresiám
V lekárňach možno v poslednej dobe naraziť na sekcie liekov a voľnopredajných doplnkov stravy na depresie , úzkosti a stres, ktoré si možno objednať či kúpiť bez toho, aby ste na to potrebovali lekársky predpis.
Väčšinou obsahujú komplex vitamínov , stopových prvkov a byliniek , takže síce nefungujú ako klasické antidepresíva, ale aj napriek tomu majú schopnosť vás uvoľniť a navodiť príjemnejšiu náladu. ( Ktoré bylinky to sú si povieme v sekcii „Prírodné antidepresíva“.)
Druhy
Prírodné antidepresíva
Keď sa pozrieme na lieky proti depresiám, najskôr vás prekvapí, že sa v nich (ako oficiálne liečivo) často spomína ľubovník bodkovaný . A nie náhodou. Ide o rastlinu, u ktorej prebehli klinické štúdie, ktoré jednoznačne potvrdili jej priaznivý účinok na ľudskú psychiku.
Nie je však odporúčaná tehotným a dojčiacim ženám. Tiež si na ňu musíte dávať dobrý pozor v prípade, že beriete hormonálnu antikoncepciu , lieky na riedenie krvi , antidepresíva a celý rad ďalších liekov. (Rušia ich účinky.) Z toho dôvodu je nutné sa pred začiatkom užívania dôkladne poradiť s vašim ošetrujúcim lekárom, ktorý dbá na riziká kontraindikácie.
Pri zlej nálade, strese a napätí má pozitívny vplyv aj medovka lekárska a valeriána lekárska . Z vôní vám v rámci aromaterapie urobí dobre geranium, levanduľa alebo ruža.
Antidepresíva na predpis
Antidepresíva na predpis rozoznávame podľa ich skratiek. Poznáme napríklad SSRI, SARI, NRI, SNRI a MAOI. Najhojnejšie predpisované sú v dnešnej dobe antidepresíva typu SSRI, ktoré pôsobia na selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu . Iné typy fungujú na inhibítory spätného zachytávania noradrenalínu (NRI), alebo na zachytávanie serotonínu a noradrenalínu súčasne. (SNRI) Antidepresíva MAOI sa potom predpisujú, keď zlyhá predpísanie SSRI a tricyklických antidepresív , ktoré sú najdlhšie používaným antidepresívnym liekom. (Majú navyše veľa nežiaducich účinkov.)
Antidepresíva a alkohol
Jedným z negatívnych spoločenských javov je nadmerné popíjanie alkoholu. Zvlášť pri zlej nálade , kedy sa spoliehame na otupenie zmyslov, alebo na zlepšenie nálady. Túto berličku by ste si ale mali u antidepresív radšej odpustiť. Nielen kvôli tomu, že to môže byť nebezpečné , ale aj kvôli tomu, že lieky nemusia správne fungovať . Preto je dobré sa o tejto veci porozprávať s vaším lekárom už vo chvíli, keď vám ich predpisuje. U voľnopredajných doplnkov stravy toto neplatí. Vždy sa ale riaďte tým, čo uvádza výrobca na etikete, alebo v príbalovom letáku.