Liečba depresie a jej druhy

Liečba ťažkej depresie môže byť beh na dlhú trať. V prvom rade je nutné, aby si človek uvedomil, že má problém, ktorý treba začať riešiť. Aj keď sa to javí ako tá najťažšia časť práce, v skutočnosti to tým iba začína. Odmenou mu za to bude zlepšenie stavu a dlhodobo stabilnejšia nálada. Ak chcete najskôr vedieť, do čoho sa púšťate, pokračujte v čítaní.

Úzkosťami a zlou náladou trpí z času na čas každý. Čo keď sa vás ale tieto stavy držia bez ohľadu na životné udalosti, alebo na panujúce ročné obdobie? V takom prípade existuje vysoká pravdepodobnosť, že nejde len o krátkodobú záležitosť, ale o vážnejšiu poruchu nálady , ktorou je depresia .

Prvá reakcia človeka na túto myšlienku býva odmietavá. Depresia je choroba a ja predsa chorý ani trochu nie som! Prípadne začne premýšľať o tom, že je s ním určite niečo v neporiadku a čo tomu povie jeho okolie. Tento postoj ale nie je pre chorého ani trochu prospešný. Nielen, že sa bude dlhšie trápiť, ale je pravdepodobné, že sa jeho stav v priebehu času ešte zhorší.

Preto je dôležité nájsť odvahu nehľadieť na to, čo si myslí okolie a urobiť prvý krok do neznáma, ktorý vám otvorí cestu k lepšej budúcnosti.

druhy depresie

Depresia a jej druhy

Nie je depresia, ako depresia. Niektoré druhy sa vyskytujú len u jedného pohlavia (typicky napríklad popôrodná depresia ), alebo majú dosť odlišné príznaky .

Rozoznávame:

  • Klasickú (unipolárnu) depresiu
  • Dystýmiu (ktorej sa hovorí aj chronická depresia)
  • Maniodepresívna psychózu (či bipolárnu poruchu)
  • Depresívnu psychózu
  • Laktačnú psychózu (v priebehu tehotenstva sa môže objaviť aj perinatálna depresia)
  • Predmenštruačná dysforická porucha
  • Sezónnu depresiu
  • Atypickú depresiu

Unipolárna depresia sa prejavuje smútkom, nevysvetliteľnými bolesťami, nechutenstvom a neustálym strachom a úzkosťami. Počas bipolárnej poruchy sa človek chová dvoma spôsobmi. V depresívnej fáze vykazuje známky skleslosti a smútku. V tej manickej sa potom chová energicky, veselo a prakticky ako utrhnutý z reťaze.

Perinatálna depresia postihuje ženy v priebehu tehotenstva. Akonáhle porodí, môže ich zase zaskočiť laktačná psychóza . Sezónna depresia súvisí do veľkej miery s panujúcim ročným obdobím. A predmenštruačná dysforická porucha (v populácii veľmi vzácna) cieli na ženy, ktoré majú tesne pred začiatkom menštruácie. (V podstate sa dá povedať, že ide o zosilnené prežívanie predmenštruačného syndrómu, ktoré sa periodicky vracia.)

depresia liečba

Liečba depresie

Ako už bolo povedané, liečbu úzkostnej depresie, ale aj ktorejkoľvek ďalšej poruchy nálady, môže komplikovať fakt, že sa mnoho ľudí bojí vyhľadať odbornú lekársku pomoc . Buď kvôli tomu, že by to pre nich znamenalo oficiálne potvrdenie toho, že s nimi nie je niečo v poriadku, alebo kvôli odsudkom, ktoré by mohli prísť z ich okolia.

V takej chvíli je dôležité si uvedomiť, že ide o váš život , takže to, čo hovoria ostatní vás nemusí ani trochu zaujímať. Tiež si uvedomte, že ani vaše ego (ktoré nám často nedovoľuje povedať si o pomoc, aj keď ju potrebujeme) vám nepomôže v tom, aby ste sa začali cítiť v dohľadnej dobe trochu lepšie. Jediným naozaj dobrým riešením je teda liečba.

Antidepresíva

Prvá vec, ktorá nás v súvislosti s liečbou depresie napadne sú antidepresíva . Niektoré predpísané lieky sa užívajú len krátkodobo , iné vyžadujú dlhodobé podávanie . Často sa pri tom pristupuje k hodnoteniu toho, aká je vaša situácia vážna, ako reagujete, alebo v akej životnej situácii sa aktuálne nachádzate. (To je veľmi dôležité u žien, pretože tie v kontexte tehotenstva a dojčenia musia často prejsť na náhradný typ liečby.)

Psychiater, ktorý lieky predpisuje, tiež hľadí na:

  • Cenu liekov
  • Interakciu s inými liekmi, ktoré beriete
  • Váš zdravotný stav
  • Možné vedľajšie účinky
antidepresíva depresie
Psychoterapia depresie

Psychoterapia

Neinvazívnou liečbou, ktorá vám môže pomôcť, je psychoterapia . Počas nej pacient dochádza za špecialistom, ktorý s ním preberá jeho problémy a pocity. Vo vašich rozhovoroch môže mať svoje miesto aj spomínanie na udalosti, ktoré mohli odštartovať vaše problémy . (Zneužívanie, traumatické udalosti, alebo pozvoľné vybavovanie si spomienok, ktoré ste kvôli ich nepríjemnosti a sile vytesnili až niekam do kútika svojej mysle.)

Jednou z rolí psychoterapie je to, aby sa podarilo rozpliesť reťazec udalostí a reakcií na ne (čo vedie k objasneniu a mnohokrát aj k zmiereniu) a vytvorenie metód, ktoré vám pomôžu sa s danou záležitosťou lepšie vyrovnať . (Prípadne sa na terapii naučíte, ako požiadať o pomoc a podobne.)

Treba však povedať, že tento druh terapie je väčšinou (sám o sebe) účinný len v prípade miernejších typov depresií.

Prírodná liečba depresie

Pokiaľ nie sú vaše problémy závažného charakteru, môžete sa pokúsiť ísť na depresiu prírodnou cestou. Vedci v posledných niekoľkých rokoch prišli na to, že ľudia, ktorí mali nedostatok Omega-3 mastných kyselín, mali väčšie sklony k depresívnym stavom.

Pozitívny vplyv by mohol mať aj:

  • Šafran
  • Folát (nachádza sa napríklad v zelených šalátoch)
  • Zinok

Niektoré zdroje uvádzajú, že pozitívny vplyv na liečbu depresie môže mať aj levanduľa , harmanček alebo ginkgo biloba , ale k tomu neexistujú relevantné dôkazy. Samo o sebe vám to neuškodí, ale je dôležité sa najskôr opýtať svojho lekára. Mohlo by sa totiž stať, že bylinka bude nepriaznivo interagovať s predpísanými liekmi.

prírodná liečba depresie

Upravte životný štýl

Šliapnutím vedľa nebude ani celková zmena vášho súčasného životného štýlu. Primárne je dôležitá správna výživa, ktorá bude bohatá na nenasýtené mastné kyseliny Omega-3 , na komplexné karbohydráty (strukoviny, celozrnné výrobky, ovocie a zelenina) a na aminokyseliny . (Mliečne produkty, kvalitné mäso.)

Ďalej sa snažte každý deň aspoň trochu cvičiť . Nemusí ísť o posilňovanie, alebo o náročné kardio. Na začiatok bude stačiť aj pohodová prechádzka. Pri tom sa snažte vyčistiť si hlavu od starostí a stresu. (K tomu môže dopomôcť joga, alebo meditácia.)

Vyskúšať môžete aj:

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.