Ašvaganda: Bylinka, ktorá pomôže pri strese a úzkostiach

Ríša bylín je značne rozmanitá, preto by vás nemalo prekvapiť, že o niektorých konkrétnych druhoch ste ešte nikdy nepočuli. Môže to byť prípad ašvagandy, ktorá je veľmi obľúbená v Indii a ktorej popularita sa postupom času rozšírila aj k nám. Viete, čo všetko vám môže ponúknuť?

Niektoré národy sú svojou prírodnou medicínou preslávené. Okrem Indie to platí napríklad o Číne, kde sa v rámci ľudového liečiteľstva používali aj naozaj podivné substancie. V drvivej väčšine prípadov učenci z týchto krajín siahali po liečivých rastlinách, ktoré potom odporúčali ľuďom, ktorí trápili nejaké vážnejšie zdravotné problémy.

Jednou z tých, ktoré sa používali v indickej ajurvéde, patrí snodárna vítania, ktorú poznáme aj pod mnohými ďalšími názvami. (O ktorých si povieme nižšie.) Okrem toho, že sa používala na podporu fyzického zdravia, ťažiť z nej môže aj vaša psychika .

Chcete ašvagandu a jej benefity lepšie preskúmať? V tom prípade určite pokračujte v čítaní.

Čo je to ashwagandha?

Ašvaganda, vitania snodarna, withanie snodarna alebo dokonca indický ženšen, to sú názvy, pod ktorými sa skrýva jedna konkrétna rastlina, ktorej sa darí v subtropickej klíme. Nejde o žiadnu novinku, v indickej ajurvéde sa táto bylinka používa už po tisíce rokov.

Okrem samotnej byliny si v poslednej dobe získali veľkú obľubu aj doplnky stravy s ašvagandou, ktoré môžu podporovať normálne funkcie organizmu a priaznivé duševné rozpoloženie.

čo je ašvaganda účinky

Aké sú jej účinky na zdravie?

Počas malých klinických štúdií sa napríklad prišlo na to, že užívanie ašvagandy môže prispieť tak k podpore normálnej hladiny krvného cukru, ako aj k podpore normálnej hladiny triglyceridov, čo je jeden typ tuku, ktorý sa nachádza v krvnom obehu. Je to dôležité, pretože zvýšená hladina krvného cukru môže viesť k rozvoju cukrovky 2. typ. Vysoká hladina triglyceridov sa zase môže spájať so vznikom kardiovaskulárnych chorôb.

Ďalej si ašvagandu obľúbili niektorí športovo založení jedinci, pretože môže podporiť rast aktívnej svalovej hmoty a silu. Muži, ktorí túto bylinku vyskúšali, mali väčšie svaly a taktiež sa im podarilo znížiť množstvo tuku v organizme, čo môže súvisieť aj s tým, o čom sme hovorili vyššie.

Ďalej nám môže ašvaganda ponúknuť:

  • Podporu sexuality u žien
  • Podporu plodnosti a vitality u mužov
  • Podporu kognitívnych schopností
  • Podporu srdca a kardiovaskulárneho systému

Stres a úzkosti

To ale nie je zďaleka všetko, čo vám môže ašvaganda ponúknuť. Užívanie doplnkov stravy s obsahom ašvagandy sa tradične spája aj s redukciou stresu a úzkosťou. Z toho dôvodu ju často vyhľadávajú ľudia, ktorí majú hektický životný štýl. Prípadne ju môžu vyskúšať aj jedinci, ktorí majú sklony k úzkostiam , ktoré môžu negatívne ovplyvňovať ich schopnosť robiť rozhodnutia a ich psychickú pohodu.

Únava a nespavosť

Medzi ďalšie výraznejšie benefity, na ktoré sa hodí brať počas užívania ašvagandy ohľad, patrí podpora relaxácie, zaspávania a spánku. Vzhľadom na to, že na spánok má často negatívny vplyv aj stres s úzkosťou, o ktorých sme hovorili vyššie, dáva logiku, že akonáhle sa po psychickej stránke trochu upokojíte, malo by dôjsť k väčšiemu uvoľneniu a tým pádom aj k zlepšeniu kvality spánku .

ašvaganda užívanie dávkovania

Užívanie a dávkovanie ašvagandy

Pravdepodobne si domov nebudete kupovať celú rastlinu, ani nebudete hľadať ďalšie neobvyklé spôsoby jej používania. Najlepšou voľbou pre vás jednoznačne bude, keď sa rozhodnete vyskúšať kapsule ašvagandy. Vzhľadom na to, že ide o doplnok stravy, pre ich nákup nebudete potrebovať recept.

Tiež počítajte s tým, že aby sa mohol prejaviť nejaký účinok, kapsule by sa mali brať dlhšiu dobu. Po nejakom čase si na ašvagandu ale môže organizmus zvyknúť, preto sa odporúča prispôsobiť tejto skutočnosti dávkovaciu schému.

Rozhodne nemusíte mať strach, pretože je to veľmi ľahké. Stačí, keď budete výživový doplnok s ašvagandou užívať 5 dní a následne si dva dni urobíte pauzu. Aby sa vám to lepšie pamätalo, ašvagandu môžete brať o všedné dni a pauzu si môžete urobiť vždy na víkend.