Ako na kvalitný spánok? Poznáme 7 účinných tipov

Spánok je základnou ľudskou potrebou, bez ktorej by sme nemohli normálne fungovať. Navyše, pokiaľ ho nemáme dostatok, môže sa objaviť spánková deprivácia, ktorá výrazne dopadá na našu duševnú pohodu. Čo ak ale nemôžete aj napriek všetkej svojej snahe zabrať? A ako na kvalitný spánok? Pomôcť by vám mohli niektoré z našich tipov.

Každý človek potrebuje v priemere 7-8 hodín spánku denne. Nie každý má ale ten luxus, že tak dlho môže naozaj spať. Svoje o tom vedia mamičky na rodičovské, ktoré musia vstávať aj niekoľkokrát za noc. Jednoduché to nemajú ani ľudia, ktorí pracujú na výmennú prevádzku, tehotné ženy alebo muži, ktorí trpia na zväčšenú prostatu. (Ktorá ich budí kvôli problémom s častým močením.)

A to vôbec nespomíname jedincov, ktorí majú problémy s úzkosťami , depresiami alebo s ďalšími životnými problémami, ktoré im znemožňujú vypnúť a pokojne odpočívať.

Existuje v tejto situácii nejaké účinné riešenie?

Čo ovplyvňuje kvalitu spánku?

Kvalitu spánku ovplyvňuje toľko vecí, že by ich bolo ťažké napočítať na prstoch jednej ruky. Od nevhodného prostredia v spálni môže hrať rolu aj prítomnosť starostí a pitie alkoholu pred spaním. Na vine môže byť aj chrápajúci náprotivok alebo nejaká chronická choroba. Neexistuje teda nič ako instantné riešenie, ktoré by bolo účinné za každej situácie a pre všetkých.

Možno sa vám v hlave ponúka užívanie práškov na spanie, ktoré vám pomôžu zabrať, ale pravda je taká, že lieky na spanie sú vydávané iba na predpis a nedostane sa k nim každý, pretože sa väčšinou užívajú len po kratší časový úsek. (Niektorí ľudia si na nich navyše môžu vypestovať závislosť.) Preto sa odporúča najskôr vyskúšať nižšie uvedené tipy, ktoré vás vo väčšine prípadov nebudú nič stáť a nebývajú návykové.

čo ovplyvňuje kvalitu spánku

8 tipov, ako mať kvalitný spánok

Bylinky

Prvým riešením môže byť užívanie doplnkov stravy na spanie s obsahom byliniek . Konkrétne potom hovoríme o tých, ktoré obsahujú bylinku zvanú ašvaganda. Táto rastlina bola populárna v Indii, odkiaľ sa rozšírila do ďalších kútov sveta.

Medzi jej hlavné benefity patrí redukcia stresu a úzkosti, čo sú časté spúšťače nespavosti. Tiež vám môže ponúknuť podporu normálneho zaspávania a pokojného nočného odpočinku. Z toho dôvodu sa ju teda určite oplatí vyskúšať.

Úprava prostredia v spálni

V spálni by nemalo byť veľmi teplo, ale ani príliš zima. Tiež sa snažte skontrolovať kvalitu vašich závesov, ktoré by nemali prepúšťať žiadne svetlo zvonku. Ak si to môžete dovoliť, skúste aj obstaranie kvalitných okenných žalúzií. Kto má problém s hlukom a chrápaním, tomu prídu vhod kvalitné štuple do uší. Určite ale nepohrdnete ani kvalitnejším matracom a vankúšom.

Pozor na kofeín

Kofeín je známy stimulant, ktorý podnecuje organizmus k fyzickej aj duševnej aktivite. Ak to s ním preženiete alebo ho budete piť krátko pred spaním, existuje riziko, že budete príliš nabudení na to, aby ste pokojne zaspali.

Difúzer

Príjemné prostredie v spálni vám pomôže vykúzliť aj vonný difuzér, do ktorého môžete dať napríklad levanduľový olej. (Ktorý má upokojujúce účinky.) Príjemné môže byť aj geranium, jazmín, lekno a mnoho ďalších vôní, ktoré vo vás vyvolajú príjemné pocity a bezpečie.

ako na pokojný spánok

Spacie návyky

Zvýšené riziko horšieho spánku existuje aj v prípade, že si v priebehu dňa dáte ľubovoľne dlhého šlofíka. Z toho dôvodu je lepšie svoje nutkanie vydržať a ľahnúť si do postele až vo večerných hodinách. Pri ukladaní do postele a pri vstávaní sa tiež snažte udržiavať určitú pravidelnosť v časoch.

Relaxácia

Na spánok vás naladí aj niekoľko večerných rituálov, ktoré podporujú relaxáciu organizmu. Okrem teplej sprchy a hrnčeka mlieka s medom (alebo čajom) môže ísť o cvičenie večernej jogy, o písaní denníka alebo o meditácii. Jednoducho, pred spaním sa venujte len príjemným veciam, ktoré majú pozitívny vplyv na vašu duševnú pohodu.

Cvičenie

Ku kvalitnému spánku môže prispieť aj cvičenie, ale rozhodne nie v prípade, že sa ho rozhodnete vykonávať krátko pred uložením do postele. (V takom prípade vás môže skôr povzbudiť v tom, aby ste nespali.) Z toho dôvodu sa oplatí cvičiť buď ráno alebo v skorých popoludňajších hodinách.

  Autorom článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.