Antidepresíva bez predpisu: Akú zvoliť alternatívu?

Depresia je závažný duševný stav, ktorý môže významne znižovať kvalitu ľudského života. Nie vždy je ale zlá nálada a dlhodobá skleslosť naozaj depresiou. V neposlednom rade, nie pre všetky skupiny sú klasické antidepresíva dostupné a vhodné, takže môžete svoju skleslosť skúsiť prekonať prírodnými spôsobmi.

V súčasnej dobe sa o depresii ao depresívnych stavoch hovorí čím ďalej tým viac. Okrem toho, že sa detabuizovala téma psychického zdravia , väčší počet ľudí hľadá pri problémoch odbornú pomoc. To je na jednej strane dobre, pretože psychickú nepohodu dokážeme vnímať ako bežnú súčasť života, za ktorú sa nemusíme hanbiť. Na druhej strane sa však veľa ľudí nemôže k odborníkom na duševné zdravie kvôli plne vyťaženým kapacitám dostať.

Mnohí ľudia tiež majú obavu k niektorému zájsť. Zatiaľ čo psychoterapeut a psychológ sa s vami bude predovšetkým rozprávať, psychiater, ktorý vám môže ako jediný antidepresíva predpísať, v mnohých ľuďoch vyvoláva strach. (Skoro nikto totiž nechce skončiť zatvorený v psychiatrickej liečebni, zvlášť, ak sa domnieva, že tam nepatrí.)

Ide sa ale k antidepresívam dostať nejakým iným spôsobom?

Dajú sa kúpiť antidepresíva bez predpisu?

Ak hovoríme o klasických antidepresívach , ktoré sú vo svojej podstate liekmi, ktoré ovplyvňujú psychické rozpoloženie a náladu, potom musíme povedať, že nie. Na ich predpísanie je oprávnený iba psychiater, ktorý je špecialistom na duševné zdravie a jeho fungovanie. Pokiaľ teda máte záujem o užívanie klasických antidepresív, ktoré sa nasadzujú pri klinických problémoch, dochádzanie k psychiatrovi (ktorý vás však bezdôvodne nezavrie na psychiatrii) je nutnosť.

antidepresíva alternatívy

Aké existujú alternatívy?

To, že sa dostanete k psychiatrovi nemusí nutne znamenať, že príde s konkrétnou diagnózou, ktorá by vás oprávňovala klasické antidepresíva brať. Aj keď to mnohí nechcú počuť, nie každá zlá nálada je automaticky depresiou. Môže ísť napríklad o zvýšenú hladinu stresu, o nespokojnosť so svojim doterajším životným smerovaním alebo o úzkosť. A práve s týmito problémami si často vedia poradiť takzvané prírodné antidepresíva, ktoré sú dostupné prakticky pre všetkých.

Bylinky na psychiku

Medzi najznámejšie bylinky na podporu dobrej nálady patrí ľubovník bodkovaný. Je s ním ale jeden veľký problém. Nemôžu ju používať všetky skupiny osôb, pretože môže mať negatívny vplyv na užívané lieky. (Napríklad hormonálna antikoncepcia má pri jej užívaní tendenciu zlyhávať.)

Namiesto neho radšej vyskúšajte prírodné doplnky stravy s ajurvédskou bylinkou, ktoré sa hovorí ašvaganda . Medzi jej benefity patrí podpora pokojného spánku , podpora relaxácie počas stresujúcich životných udalostí a podpora pri úzkostiach .

Cvičenie

Jedným zo spôsobov, ako si môžete ľahko uľaviť, je pravidelné cvičenie, ktorému sa budete venovať aspoň 30 minút denne. Počas pohybovej aktivity sa v organizme vyplavujú endorfíny, ktoré podporujú pocit šťastia a dobrej nálady. Pohyb ale môže tiež dobre zapôsobiť na vaše sebavedomie, takže si ľahšie poradíte s mnohými životnými ťažkosťami.

Dostatok spánku

Nedostatok spánku môže vaše negatívne duševné rozpoloženie významne zhoršovať, z toho dôvodu sa snažte mať každú noc dostatočné množstvo odpočinku, ktorý vám pomôže obmedziť únavu , podporí relaxáciu a zlepší vašu duševnú pohodu.

Zdravý jedálniček

Na čierne myšlienky síce neexistuje konkrétna diéta, rozhodne ale neurobíte nič zlé, keď si doprajete zvýšené množstvo nenasýtených mastných kyselín Omega-3, ktoré sa odporúčajú dopĺňať aj v prípade klasickej depresie. V ideálnom prípade si teda niekoľkokrát týždenne doprajte kvalitnú morskú rybu (tuniak, losos, treska…), ktorú môžete zakaždým upraviť trochu iným spôsobom.

prírodné antidepresívum ašvaganda

Kontrolujte myšlienky

Niekedy má zlý vplyv na naše celkové rozpoloženie aj to, akým spôsobom pracujeme so svojimi myšlienkami. Je jasné, že pokiaľ sa utvrdzujete v tom, že je všetko na svete zle, nemôžete očakávať žiadne výraznejšie zlepšenie.

Namiesto toho sa skúste zamerať na to, či je vaše očakávanie realistické. Naozaj môžete od všetkého a od všetkých očakávať len to najhoršie? Tiež sa snažte použiť logiku. Máte dôkazy na to, že vás nemá nikto rád? Naozaj nemáte za sebou nič, čo by poukazovalo na to, že niečo dokážete a viete?

Kde začať?

Pokiaľ teda neriešite skutočnú depresiu, ale iba nepriaznivé životné okolnosti, ktoré vo vás vyvolávajú stres, úzkosť a napätie, mali by ste vyskúšať užívanie ašvagandy v kombinácii s ďalšími tipmi.

    Autorom článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.