Ako na oxidatívny stres av čom sa líši od emočného stresu?

Prakticky každý deň čítame niečo o klasickom strese, ktorý zapríčiňuje rýchle pracovné tempo, čakanie v dopravnej zápche alebo napríklad napätá finančná situácia. Čas od času tiež niečo počúvame o oxidačnom strese, kvôli ktorému v tele prevládajú nebezpečné voľné radikály. Existujú medzi týmito druhmi stresu nejaké rozdiely? A dá sa oxidatívnemu stresu nejako brániť?

Nežijeme v laboratórnych podmienkach, takže je pochopiteľné, že sme v priebehu každého dňa vystavení nepríjemným situáciám a zážitkom. Niektoré z nich sú dokonca veľmi náročné a priamo ohrozujú našu existenciu. Aby sme dokázali túto nálož dostať pod kontrolu, príroda nás vybavila reakciami na stres, ktoré nám velia buď bojovať, alebo utiecť. (Nie vždy to ale v našom modernom svete ide.)

Aby to navyše nebolo s tým stresom príliš jednoduché, okrem emočného ( alebo aj psychického ) stresu existuje aj takzvaný oxidatívny stres , ktorý môže z dlhodobého hľadiska taktiež spôsobiť telu veľké škody.

Keďže mnohí ľudia netušia, ako oxidatívny stres vzniká, ako sa prejavuje a ako sa líši od klasického stresu, na všetko, čo súvisí s oxidatívnym stresom, sa zameriame nižšie.

Čo je to oxidačný (oxidatívny) stres

Oxidačný (alebo tiež oxidatívny) stres je stav, počas ktorého je v tele nerovnováha medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi . Voľné radikály sú molekuly, ktoré obsahujú kyslík s nepárnym počtom elektrónov. Toto nepárne číslo im umožňuje ľahko reagovať s ďalšími molekulami. Prostredníctvom toho potom v tele často vznikajú reťazové chemické reakcie , ktoré ústia v oxidácii. Niekedy to môže byť žiaduce, v mnohých prípadoch ale o oxidatívny stres kvôli mnohým zdravotným rizikám nestojíme.

Z toho dôvodu by sa mali ľudia snažiť o to, aby mali vo svojom jedálničku dostatok antioxidantov, ktoré môžu darovať voľným radikálom chýbajúci elektrón. Vďaka tomu sú potom voľné radikály oveľa viac stabilné a menej reaktívne.

oxidačný stres príznaky prejavy príčiny

V čom sa líši od klasického stresu?

Oxidácia je pre telo úplne prirodzený proces. S oxidatívnym stresom je to ale trochu zložitejšie. Ako už bolo povedané, oxidačný stres vzniká kvôli tomu, že dôjde k nerovnováhe medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi. Oxidatívny stres navyše môžu vyvolávať nepriaznivé okolnosti, vrátane už spomínaného klasického stresu.

Najčastejšie príznaky a prejavy

Pokiaľ začnú voľné radikály pracovať proti vám, pravdepodobne si to nevšimnete. Minimálne dovtedy, kým sa u vás neprejaví nejaký vážnejší zdravotný problém, s ktorého vznikom sa voľné radikály často spájajú.

Spomenúť by sme mohli napríklad:

  • Cukrovku
  • Kôrnatenie tepien
  • Častejšie zápaly
  • Vysoký krvný tlak
  • Kardiovaskulárne ochorenie
  • Rakovinu
  • Parkinsonovu chorobu
  • Alzheimerovu chorobu

Oxidatívny stres sa tiež ďalej spája s predčasným starnutím organizmu.

Aké sú jeho príčiny?

Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť oxidačného stresu v tele, patrí obezita, nezdravý jedálniček bohatý na tuky a spracované potraviny, vystavovanie sa radiácii (teraz vás poučíme o tom, že v tomto ohľade je nebezpečné aj UV žiarenie, proti ktorému sa musíme chrániť nosením krémov s vyšším SPF), pitie alkoholu, fajčenie, vystavovanie sa pesticídom a chemikáliám, znečistené životné prostredie atď.

ako sa brániť oxidatívnemu stresu

Ako sa brániť oxidatívnemu stresu?

Telo potrebuje na svoje normálne fungovanie ako antioxidanty, tak voľné radikály. Je ale kľúčové, aby medzi nimi panovala rovnováha.

Pomôcť vám môže napríklad:

  • Ašvaganda (jedná sa o účinný antioxidant)
  • Zdravý jedálniček
  • Pravidelná pohybová aktivita
  • Redukcia stresu
  • Obmedzenie fajčenia a pitia alkoholu
  • Umiernená konzumácia nezdravých potravín

Ako už bolo spomenuté vyššie. Jedným z najlepších riešení je používanie prírodných doplnkov stravy s ašvagandou. Jedná sa o výborný antioxidant, ktorý prispieva k zmierneniu stresu a úzkostí . Má tiež pozitívny vplyv na kvalitu spánku. V neposlednom rade musíme spomenúť zdravú telesnú hmotnosť, ktorá je pre vaše zdravie taktiež veľmi dôležitá.

    Autorom článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.