Najčastejšie poruchy osobnosti: Ako ich riešiť?

Hraničná porucha osobnosti nie je v našej spoločnosti vôbec ničím neobvyklým. Dokonca aj schizoidná porucha osobnosti nie je taká výnimočná, ako si možno myslíte. Keďže pred psychickými poruchami nie je v bezpečí takmer nikto z nás, v tomto článku sa pozrieme na to, ako ich spoľahlivo poznáte a ako sa dajú liečiť.

Psychické zdravie je rovnako dôležité, ako je to fyzické. Veľa ľudí si ale stále nechce túto skutočnosť pripustiť, preto sa v spoločnosti pohybujú jedinci, ktorí trpia nejakou poruchou, o ktorej nevedia, a ani sa s ňou neliečia. Asi vám nemusíme hovoriť, že to má negatívne dopady ako na ne, tak aj na ich najbližšie okolie.

Pritom, poruchy osobnosti nie sú ničím, za čo by si mal ktokoľvek z nás hanbiť. Rovnako, ako sa nehanbíte za zlomenú ruku, alebo za boľavý zub.

Čo sú to poruchy osobnosti?

Poruchy osobnosti sú súhrnné pomenovanie psychických chorôb , ktoré sa prejavujú neflexibilným a netypickým spôsobom premýšľania, cítenia a správania . Kvôli tomu ľudia, ktorí nimi trpia, nemusia ľahko zapadnúť do spoločnosti, v ktorej žijú. Okrem iného, niektoré poruchy môžu spôsobovať aj zhoršenú schopnosť žiť normálny život . Vzhľadom na to, že poruchy osobnosti môžu narúšať sociálne a pracovné vzťahy, môžu ľudí často uvrhať do stavov depresie a úzkosti .

čo sú poruchy osobností typy

Najčastejšie typy poruchy osobnosti

Porúch osobnosti existuje skutočne veľké množstvo. Lekári ich bežne rozdeľujú podľa toho, aké druhy správania u pacientov najčastejšie vyvolávajú. Môže ísť napríklad o príznaky podozrievavosti, o úzkosti , impulzívne a prehnane emotívne správanie a podobne.

Medzi poruchy osobnosti patrí napríklad paranoja, schizoidná porucha osobnosti, hraničná porucha osobnosti, narcistická porucha osobnosti, obsedantno-kompulzívna porucha a podobne.

Ako spoznať, že nejakú trpím?

Každé toto ochorenie má odlišné príznaky, z toho dôvodu ho dokáže kvalifikovane posúdiť len psychológ/psychiater. Existuje ale niekoľko vodítok, ktorých sa môžete pri odhadovaní svojej situácie držať.

Všímajte si:

  • Zvýšené nedôvery ku všetkému a všetkým
  • Zvýšeného analyzovania skrytých motívov ostatných ľudí
  • Emočného dištancovania
  • Nezáujmu o vťahy s ľuďmi
  • Pocitu opustenia ostatnými
  • Impulzívneho správania (riskovanie, nárazové pitie…)
  • Pocitu, že ste dôležitejší ako ostatní
  • Nedostatku empatie
  • Nutkanie niečo opakovať dookola, alebo v určitom poradí
poruchy osobností liečba riešenie

Liečba a riešenie

Keď vám odborník diagnostikuje niektorú z porúch osobnosti , súčasťou liečby obvykle býva psychoterapia . V jej priebehu s odborníkom odhalíte svoje motívy a pravdepodobne spoločne nájdete nejaký spôsob, ako sa zaradiť do normálneho života. Niekedy to ale nejde bez použitia liekov na predpis. (Patrí medzi ne napríklad antidepresíva .)

Lekári sa obvykle snažia o menej invazívne metódy, k užívaniu liekov dochádza až vo chvíli, keď to naozaj inak nejde. (Niekedy sa dokonca predpisujú len na kratší časový úsek, čo platí napríklad o liekoch na spanie.) Z toho dôvodu môže byť riešením dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy s bylinkami na stres , depresie a zlú náladu .

V ich zložení hľadajte:

  • Ašvagandu
  • Ľubovník bodkovaný
  • Valeriána lekárska
  • Medovku

A ďalšie bylinky, ktoré majú priaznivý vplyv na náladu a upokojenie.

    Autorom článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.