Najčastejšie stavy úzkosti a 3 tipy, ako ich zvládať

Život je plný prekážok, ale ani tie by nám nemali brániť v tom, aby sme sa ho rozhodli žiť naplno. Niekedy však prídu na program dňa neprekonateľné obavy, ktoré nám v tom bránia. Ako na stavy úzkosti, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu nášho života, vám osvetlíme práve v tomto článku.

Ako sa hovorí, na svete neexistuje nič, čo by bolo 100%. Vždy existuje (hoci úplne minimálna) prítomnosť rizika, že nie všetko pôjde úplne podľa plánu, alebo že sa niečo pokazí. Väčšina z nás o tom nepremýšľa. Prípadne to berieme ako bežnú súčasť života. Sú však medzi nami aj ľudia, ktorým toto vedomie spôsobuje depresie a stavy úzkosti.

Pre takých ľudí môže byť veľkým problémom skladanie skúšok v škole , pretože majú bytostný strach z toho, že úspešne neprejdú. V iných vyvolávajú tieto stavy záväzky , ako je rodina, vlastné bývanie či sobáš. Každý má ale z niečoho strach, takže je možné, že sa s nejakou formou úzkosti stretávate aj vy. Napríklad pred verejnou prezentáciou svojho odboru, či práce.

Niekedy je menšia úzkostlivosť na mieste. (Treba, keď si kvôli nej poriadne prečítame zmluvy, ktoré hodláme podpísať.) Väčšinou nás však núti držať sa späť. Keďže to nie je zdravé, povieme vám, ako sa to dá zlepšiť.

stavy úzkosti prejavy

Najčastejšie stavy úzkosti

Koľko existuje ľudí, toľko existuje úzkosťou. Podľa toho, aké jej typy sa v populácii vyskytujú, ju rozdeľujeme do niekoľkých skupín.

Môžeme sa stretnúť s/sa:

  • Panickou poruchou
  • Fóbií
  • Sociálnou úzkostnou poruchou
  • Obsesívne-kompulzívnou poruchou
  • Separačná úzkosť (je veľmi častá u veľmi malých detí, ktoré cielene vyhľadávajú osobu, ktorá je dominantná v starostlivosti)
  • Hypochondria
  • Posttraumatickou stresovou poruchou (bežne u obetí násilia alebo znásilnenia)

Všetky tieto poruchy a úzkosti majú svoje špecifiká. Fóbie určite všetci dobre poznáme. Počas nich sa u nás prejavia strachy z pavúkov, z výšok, z lietania, zo smrti alebo z čohokoľvek ďalšieho, čo by nás mohlo akýmkoľvek spôsobom ohroziť. A to aj napriek tomu, že s danou vecou nemáme žiadnu negatívnu skúsenosť, z ktorej by sme mohli vychádzať. (Nespadlo s nami lietadlo, nespadli sme z výšky, nepohrýzol nás pavúk, ani had…)

Obsesívne-kompulzívna porucha nás zase núti robiť veci v rovnakom poradí, alebo rovnakým spôsobom. Hypochondria je naopak chorobný strach z úrazu, či z choroby. A podobne.

3 tipy proti úzkosti

V tejto časti sa pozrieme na to, ako sa čo najrýchlejšie odpútať od čiernych myšlienok, ktoré môžu byť naplnené strachom. Niektoré metódy zaberú hneď, u iných treba trochu dlhší čas.

Pohyb a dýchanie

Koho sužuje nervozita a úzkosť pred verejným prejavom, ten by mal zavrieť oči a poriadne sa nadýchnuť . Inokedy človeku môže pomôcť dlhšia prechádzka , cvičenie alebo krátka pauza medzi činnosťami , počas ktorej sa budete venovať niečomu inému.

úzkosti pohyb dýchania
úzkosť

Obmedzenie informačného toku

Niekedy sme úzkostní kvôli tomu, čo vidíme v správach. (Pomerne často sa v nich riešia útoky, úmrtia, choroby a vraždy.) Z toho dôvodu by ste si mali dať buď digitálny detox , počas ktorého sa budete venovať napríklad zahradničení, alebo čítaniu kníh, alebo sa naučíte čítať správy len raz denne . (Prípadne si budete vyberať len tie pozitívne.)

Zdravá životospráva

Tiež je dobré sa starať o to, aby vám nič nechýbalo. Doprajte si dostatok čerstvých potravín, ovocia a zeleniny. Ideálne sú aj ryby, kyslé mliečne výrobky (ktoré sú super pre imunitný systém a trávenie) a dostatočný pitný režim. Tiež sa snažte trochu hýbať (aj keby to bola iba prechádzka) a kvalitne spať.

čo pomáha na úzkosť

Spúšťače

V závere článku sa zameriame na to, akým situáciám alebo veciam by ste sa mali ideálne vyhnúť. Úzkosti môže spôsobiť vynechávanie jedla . Prípadne tiež nadmerný prísun kofeínu , negatívne myslenie , konflikt s ostatnými ľuďmi alebo väčšia koncentrácia ľudí . V prípade, že je pre vás situácia neznesiteľná, porozprávajte sa o nej so svojimi blízkymi, alebo vyhľadajte pomoc odborníka, ktorý vás ochotne vypočuje. Dôležité je však prekonať svoje obavy a urobiť prvý krok, ktorý povedie k celkovému zlepšeniu.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobraziť všetky príspevky