Najúčinnejšie bylinky na nervy? Vieme, ktoré to sú

Čas od času sa u nás môže prejaviť úzkosť, zlá nálada alebo nervozita. Málokto z nás však vie, čo sa s tým dá robiť. Pokiaľ sa nechcete cítiť zle, alebo byť nepríjemní na ľudí vo svojom bezprostrednom okolí, poradíme vám najlepšie bylinky na nervy a ich upokojenie.

Na nervozite, alebo úzkosti nemusí byť vždy niečo zlé. Značí to, že je niečo dôležité, alebo nám na tom veľmi záleží. Čo môže viesť k tomu, že si počíname obozretne as maximálnou opatrnosťou. Kto by totiž stál o zbytočné problémy?

Na druhú stranu, niekedy nám tieto prejavy ľudskej slabosti podkopávajú nohy. Môžu zhoršovať naše sociálne vzťahy , alebo pracovné výkony . (Všade je totiž nutné čas od času vystupovať pred ľuďmi.)

Je teda otázka, ako nám s tým môže pomôcť príroda.

bylinky na stres a depresie

Bylinky na boj s rozbúrenými nervami

V čase, keď ešte neexistovali lieky sa museli naši predkovia uspokojiť s tým, čo našli na lúke, či v lese. Kto sa nechcel púšťať do nebezpečných experimentov, alebo jesť niečo nepožívateľné, musel staviť na čarovnú moc byliniek.

Veľkú popularitu mal/a:

 • Harmanček
 • Levanduľa
 • Mučenka
 • Korenistý opojný

Väčšina z týchto rastlín sa používa v ľudovom a alternatívnom liečiteľstve aj dnes. Dostupné sú ako čajové zmesi, tak tinktúry, potravinové doplnky a olejčeky na aromaterapiu.

Ktoré sú najúčinnejšie?

Zámerne sme z predchádzajúceho zoznamu vynechali niekoľko bylín. Predovšetkým preto, že sa chceme bližšie zamerať na ich vlastnosti a spektrum účinkov. Viete, na ktoré sa oplatí brať zvýšené ohľady?

Valeriána lekárska

Jednou z rastlín, ktoré sú v našich končinách veľmi dobre známe, je valeriána lekárska. Ako už jeho názov napovedá, spadá do kategórie liekov . Predtým bol dokonca jednou z prvých homeopaticky využívaných rastlín.

Pripisujú sa mu účinky na:

 • Nespavosť
 • Bolesť hlavy
 • Nervozitu
 • Strach
valeriána lekárska na nervy
medovka lekárska na depresie

Medovka lekárska

Ďalšia bylina, s ktorou máme v Česku dlhoročnú skúsenosť je medovka lekárska, ktorá patrí do skupiny hluchavkovitých . Okrem toho, že má veľmi jemnú chuť aj príjemne vonia . (Minimálne v porovnaní s predchádzajúcim valeriány.)

Môže pomôcť s:

 • Upokojením
 • Nespavosťou
 • Rozhádzaným zažívaním

Ľubovník bodkovaný

Čím ďalej väčšiu popularitu si medzi ľuďmi získava aj ľubovník bodkovaný. Treba však dodať, že niektoré skupiny ľudí si na ňu musia dávať veľmi dobrý pozor. Predovšetkým ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu . Nevhodná je aj pre ľudí, ktorí užívajú antidepresíva a lieky na riedenie krvi . (Táto bylinka totiž môže spôsobiť ich nečakané zlyhanie.)

Pokiaľ nič z toho neužívate, s ľubovníkom môžete prekonať ľahké, až stredne ťažké depresie .

ľubovník bodkovaný antidepresívum

Bylinky, alebo lieky?

Ako vidíte, niektoré kombinácie liekov a byliniek môžu viesť k tomu, že sa ich účinky vzájomne vyrušia . Preto je nutné sa o ich nasadení vždy poradiť s lekárom, ktorý pozná hroziace riziká.

Čo sa týka byliniek, môžete ich vyskúšať počas stresového obdobia , alebo pri ľahších stavoch depresie a úzkosti . Pri dlhodobých ťažkostiach vážnejšieho charakteru ale bude určite múdrejšie nechať si nasadiť klasické lieky.

  Autorom článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.