Ako upokojiť myseľ a uľaviť si od stresu? Poznáme 6 tipov

Zmieta vami pravidelne nepokoj, kvôli ktorému sa nemôžete uvoľniť a užívať si život? V tom prípade veríme, že vás táto skutočnosť naozaj trápi. Ako si ale pomôcť, keď toľko vytúžené upokojenie mysle vyzerá ako nedosiahnuteľný cieľ?

Vnútorný nepokoj môže mať rôzne príčiny. Napríklad môžete mať pocit, že „niečo príde“. To pomyselné niečo môže byť pozitívne, napríklad povýšenie v práci, pri ktorom neviete, kedy sa pre neho váš nadriadený rozhodne. Tiež ale môžete cítiť nepokoj pred dôležitou prezentáciou alebo pred nejakým životne dôležitým krokom. (Ktorým môže byť napríklad kúpa nového domu.)

Tento nepokoj je pomerne pochopiteľný a vieme, čo za ním stojí. Akonáhle navyše dôjde k niečomu konkrétnemu, často prichádza upokojenie. Čo ak ale nepokoj nemá žiadny konkrétny spúšťač a cítite ho takmer každý deň?

Čo spôsobuje nepokojnú myseľ?

Nepokojnú myseľ môžu ovplyvňovať vnútorné aj vonkajšie faktory. Čo sa týka vnútorných spúšťačov, celkom často ide o prejav zhoršeného psychického zdravia , prípadne nejakého vážnejšieho psychického ochorenia, s ktorým si často dokáže poradiť len odborník. (Čo je potrebné prípad schizofrénie.)

Aby sme vás ale nedesili, nepokojná myseľ môže súvisieť aj s:

Samozrejme, depresia nie je jednoduchý stav a taktiež často žiada intervenciu odborníka. (Napríklad v rámci terapie.) V porovnaní s halucináciami a vnímaním hlasov, čo je typické pre už spomínanú schizofréniu, však nemusí človek s depresiou vždy zo situácie vyviaznuť so silnou medikáciou.

6 tipov, ako uvoľniť myseľ od stresu a úzkostí

bylinky na upokojenie mysle

Stavte na bylinky

Bylinky sú skvelé . Rastú si v prírode, skrášľujú priestor a niektoré obsahujú látky, ktoré dokážu upokojiť nepokojné myšlienky. Aj keď naše babičky nedali dopustiť na harmančekový čaj, silnejším kalibrom je ašvaganda , ktorá je dostupná vo forme prírodných doplnkov stravy. Jej dlhodobé užívanie môže prispieť k zmierneniu reakcie tela na úzkosť a stres. Tiež podporí vašu sústredenosť a kvalitu spánku .

Priestor pre obavy

Niektorí ľudia sa snažia svoje obavy z budúcnosti ignorovať. To ale nemusí byť vždy dobre, pretože sa v nich môžu hromadiť, až nakoniec ich množstvo prekročí únosnú hranicu. Čo môže následne vyústiť napríklad do panického ataku. Namiesto toho si každý deň vyhraďte 15-30 minút času na uvedomenie si vlastných obáv. Týchto 15-30 minút nerobte nič iné. Nepracujte, nerobte domáce práce, iba sa strachujte a obávajte. Tento čas si naplánujte na nejakú inú dobu, než keď idete spať. Po skončení tohto časového okna sa venujte bežným denným záležitostiam.

Hoďte to na papier

Skúste svojmu mozgu uľahčiť tým, že zdroj svojho nepokoja pomenujete a hodíte ho na papier. Môže ísť o normálny papier, ktorý vám leží na stole, môžete si ale viesť aj špeciálny denník. To vám môže trochu uľaviť, pretože mozog nebude tieto myšlienky točiť počas dňa a noci neustále dookola, čím by nepokoj ešte posilnil.

Počúvajte

Niekedy vám môže s vašim vnútorným nepokojom pomôcť aj niečo úplne banálne, ako je napríklad počúvanie audioknihy alebo podcastu. Špeciálne pri vykonávaní domácich prác či pri riadení, ktoré môže byť pre mnoho vystresovaných a úzkostlivých ľudí spúšťačom ďalších problémov. Je dokonca jedno, čo sa rozhodnete počúvať, pokiaľ to nebudú práve krimi príbehy a podobne. (Ktoré vo vás môžu opäť vyvolať napätie a úzkosť.)

upokojenie mysle

Ideálny rozvrh

Nepokoj, stres a úzkosť môže prispieť k tomu, že sa cítite málo produktívne a zaseknutie na mieste. Dobrým tipom môže byť v tomto ohľade zostavenie „ideálneho denného rozvrhu“, do ktorého si zaznamenáte okrem práce aj také banality, ako ako dlho chcete denne sledovať televíziu alebo sociálne siete. V priebehu zostavovania rozvrhu si vyhraďte aj čas na kamarátov a rodinu a na svoje koníčky. Vďaka tomu potom budete lepšie zvládať prácu a všetky svoje dôležité aktivity a úlohy, ako aj osobný život a zábavu.

Sledujte svoju náladu

V priebehu dňa sa snažte niekoľkokrát zastaviť a uvedomiť si, ako sa cítite. Je vám dobre? Ste v strese? Máte pocit, že nič nestíhate a všetko vás ruší? V tom prípade vypnite sociálne siete. Cítite sa osamelo? Zavolajte priateľom alebo sa na Facebooku pozrite, či sa vo vašom okolí nekoná nejaká udalosť, ktorej by ste sa mohli zúčastniť. (Mnohé sú zadarmo, prípadne ich organizujú komunitné centrá vo vašom okolí, v ktorých môžete nájsť nových priateľov.)

    Autorom článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.