O strese sa hovorí, že je zabijakom ľudstva. A niečo na tom možno bude, pretože vieme, že dlhodobý stres dokáže ovplyvňovať množstvo telesných pochodov, ktoré kvôli nemu nepracujú správne. Čo všetko by ste mali o strese vedieť? Aké sú najčastejšie príznaky stresu? A akými metódami sa ho dá zbaviť?
Stres nám pôsobí široká škála rôznych životných situácií. Stresujúce sú rozvody, nevhodné pracovné podmienky, dopravné zápchy, zdravotné a finančné problémy, presuny do nového bydliska a mnoho ďalších javov, s ktorými sa musíme naučiť nejako žiť.
Keďže sme pod stresovou záťažou prakticky neustále, môže sa nám urobiť žihľavka zo stresu , ktorej doba trvania môže byť aj dlhých šesť týždňov. Stres v tehotenstve navyše môže negatívne pôsobiť na vyvíjajúci sa plod. Stres môže dokonca ohroziť aj zdravie ľudského srdca.
Je teda v našom záujme stres spoznať a naučiť sa ho prekonať.
Stres a jeho typické prejavy
Každý človek reaguje na stres trochu inak. Z toho dôvodu nemožno presne povedať, ako naň budete reagovať vy. Obvykle sa ale jedná o skladbu niekoľkých ľubovoľných komplikácií, ktorých prehľad vám ponúkneme nižšie.
Stres sa prejavuje:
- Nedostatkom energie
- Nespavosťou
- Depresiou
- Zmenou libida
- Výsevom akné
- Bolesťou hlavy
- Chronickou bolesťou
- Častejšou chorobnosťou
- Zažívacími problémami
- Rýchlejším tlkotom srdca
- Zmenou apetítu a zmenou váhy
- Potením
Fyzické príznaky stresu
Fyzické príznaky stresu väčšinou prichádzajú náhle , stačí sa dostať do nepríjemnej situácie , ktorá vám zdvihne krvný tlak , alebo vo vás vyvolá strach . Niekomu sa dokonca robí zo stresu zle, alebo sa mu chce omdlieť.
Tiež môžete pociťovať bolesť pankreasu zo stresu. V takom prípade ide ale hlavne o to, že už ju máte načatú iným ochorením a stres len priživí jeho príznaky.
Príznaky chronického stresu
Chronický stres nie je vôbec dobrý, pretože prehlbuje psychické, aj niektoré fyzické, problémy . Chronický stres môže spôsobovať nekončiace úzkosti , pocity beznádeje a bezmocnosti, dlhodobé zažívacie problémy, už spomínané vyrážky nejasného pôvodu…
V prípade, že na sebe rozoznáte príznaky chronického stresu, je vhodné kontaktovať odborníka, ktorý vám pomôže dostať sa späť do rovnováhy.
Ako sa zbaviť stresu?
V prvom rade si uvedomte, že dlhodobý stres nezmizne cez noc . Veľakrát si situácia vyžaduje, aby ste sa naučili o seba lepšie starať a jasnejšie ste si definovali svoje životné priority.
Aby to pre vás bolo jednoduchšie, skúste:
- Meditáciu
- Dychové cvičenia
- Prechádzku
- Objatie od niekoho, koho máte radi
- Aromaterapiu
- Umeleckú činnosti
- Zdravý jedálniček
- Dostatok spánku
- Jógu
- Pozitívny vnútorný dialóg a pozitívne životné zmeny
- Každý deň za niečo poďakovať
- Cvičenie
Niektoré z týchto tipov možno aplikovať v núdzi najvyššej (teda v situácii, keď sa dostanete do stresovej situácie, ktorá vám nerobí dobre). Ďalšie sú vhodné z dlhodobého uhla pohľadu.
Tiež môžete vyskúšať dlhodobé užívanie doplnkov stravy na stres, zlú náladu a depresie.