Dlhodobý stres má negatívny vplyv tak na zdravie organizmu, ako aj na nervy. Keďže mnoho ľudí nevie, ako si od jeho pôsobenia uľaviť, mnohokrát sú uväznení v začarovanom kruhu, z ktorého sa nejde dostať. Možno ale tajomstvo úspechu spočíva v tom, že si osvojíte zopár prospešných techník.
Aj keď sa na nás zo všetkých strán valia informácie o tom, ako sa máme vyhýbať nadmernej stresovej záťaži, ide tak trochu o grófske rady. Skutočnosť je taká, že ak ste chytení v jeho súkolesí, nie je vôbec ľahké sa ho zbaviť. Navyše, úľava býva skôr krátkodobá, pretože stres je neoddeliteľnou súčasťou života a je len otázkou času, kedy na vás znova udrie.
Najčastejšie sa stres prejavuje podráždenosťou , nespavosťou, stratou chuti do jedla alebo naopak prejedaním, zníženým libidom a mnohými ďalšími spôsobmi, ktoré majú negatívne dopady na vašu celkovú spokojnosť so životom.
Rozhodne to ale neznamená, že by ste sa mali k jeho riešeniu stavať nejako porazenecky, vlastne je to skôr naopak. Keď sa s touto skutočnosťou zmierite a na svoju obranu si osvojíte niekoľko jednoduchých tipov a trikov, nabudúce by ste sa mali dočkať rýchlejšej úľavy a pokojnejšieho spania .
Ako na to?
Čo spôsobuje stres a nervy?
Stres a nervy môže človeku spôsobiť prakticky čokoľvek, čo vníma ako komplikáciu alebo ohrozenie. Rozčuľovať vás môže napríklad to, že vám nikto nepomôže so zvládaním obvyklých povinností v domácnosti. Tiež ale môže ísť o frustráciu z toho, že vám kolegovia a šéf dávajú viac práce, než koľko ste jej reálne schopní zvládnuť. (Navyše, bez toho, aby sa to odrazilo na výške vašej mesačnej mzdy.)
Ďalej stres spôsobuje dlhé čakanie v dopravnej zápche, ktorá sa ani po niekoľkých minútach nepohne ani o piaď. Menovať môžeme aj finančné a zdravotné problémy, problémy vo vzťahoch, úmrtie blízkej osoby, rozvod a mnoho ďalších vecí, ktoré sú bežnou súčasťou našich životov.
4 tipy, ako upokojiť nervy
Cvičenie a silový tréning
Niekedy by sme si potrebovali skutočne dobre zakričať. Nie každý má ale ten luxus, že si môže niečo také dovoliť. Biť nikoho tiež nemôžete, takže svoju frustráciu, zlosť a stres môžete zahnať na nejakom naozaj dobrom cvičení, ktoré vám pomôže upustiť paru.
Zatiaľ čo niekto si vyčistí hlavu pri behaní, ďalším ľuďom vyhovujú kontaktné a bojové športy, ako je napríklad box. V neposlednom rade ale môžete vyskúšať aj posilňovanie a cvičenie jogy. Vlastne je asi celkom jedno, pre akú aktivitu sa rozhodnete, dôležité je, aby vás bavila a dokázali ste pri nej vydržať.
Maznanie s človekom alebo zvieraťom
Stres a napätie nervového systému dokáže pomerne účinne uvoľniť aj maznanie s milovaným človekom. Pokiaľ nikoho takého vedľa seba nemáte, skúste využiť alternatívnu možnosť, ktorou je maznanie a hladenie zvierat. Okrem mačky môže ísť napríklad o domáceho králika, ktorý je pomerne nenáročným domácim miláčikom. (Ktorý navyše v porovnaní s mačkou bude pri hopkaní po miestnosti skôr vyhľadávať vašu pozornosť.)
Teplo
Na upokojenie preťaženého nervového systému pozitívne pôsobí aj teplo. Je len na vás, či sa rozhodnete pre dlhší kúpeľ vo vani, do ktorej si nakvapkáte trochu levanduľového oleja (skvelé sú aj najrôznejšie kúpeľové soli a šumivky, z ktorých niektoré dokážu aj špeciálne efekty, vrátane zafarbenia vody, bublania a podobne).
Pomôcť vám môže aj rýchla teplá sprcha alebo pravidelnejšie navštevovanie sauny. Pokiaľ vám nič z toho nepomáha, zvážiť môžete aj zahrabanie sa do postele, ktorú vyložíte väčším množstvom vankúšov a hodíte si do nej extra deku.
Ašvaganda
Na stres a nervy vám môže pomôcť aj bylinka, ktorej sa hovorí ašvaganda. (Alebo aj withanie snodárna.)
Táto bylinka sa používala predovšetkým v indickej ajurvéde, v poslednej dobe sa ale jej popularita presúva aj na západ, kde si ľudia cení jej schopnosti redukovať stres a úzkosť . Keďže klasické antidepresíva môže predpisovať len psychiater (a najčastejšie tak robia pri detekcii skutočnej depresie ), môže ísť o prvý variant, ktorý môžete vyskúšať pri obvyklom každodennom strese a napätí.
Vzhľadom na to, že ašvaganda podporuje aj normálny nočný spánok, na ktorý môže mať stres s úzkosťou negatívny vplyv , určite sa oplatí dať jej pri zvládaní náročnejšieho životného obdobia šancu. Napríklad vo forme doplnku stravy, ktorý je vhodný aj na dlhodobé užívanie.