Ako riešiť úzkostné stavy? Vieme, čo pomôže

V súčasnosti čoraz častejšie počúvame, že ľudia trpia úzkostnými stavmi. Keďže môžu mať negatívny vplyv na kvalitu vášho života, je dôležité poznať všetky spôsoby, ako sa prejavujú, aké sú ich spúšťače a čo sa s nimi dá robiť.

Úzkosť je slovo, ktoré vládne dnešnému dňu. Kým pred niekoľkými mesiacmi nás trápili vidiny sociálnej izolácie, ktorá nemala dátum vypršania platnosti, dnes sa zaoberáme úzkosťou z hroziacej vojny a existenčných problémov.

V skutočnosti však môžu byť úzkostné stavy vyvolané oveľa menšími problémami, ktoré sú individuálne pre každého z nás. Kým niekým otriasa vidina, že musí vystupovať pred väčším počtom ľudí, iného zasiahne rozvod alebo vidina straty zamestnania.

Keďže úzkosť spôsobuje duševné oslabenie, ktoré môže viesť až k úplnému ochrnutiu a neschopnosti rozhodovať sa, pozrieme sa na všetko, čo potrebujete vedieť o úzkosti a ako ju zvládnuť.

Čo sú to stavy úzkosti?

Úzkostné stavy jsou často doprovázeny pocity nepohody a strachu. Často sa nebojíme situácie, ktorá sa nám práve deje, ale bojíme sa, že sa to môže stať (niekedy v budúcnosti). Inokedy je to reakcia na existujúci problém, ktorému musíme nečakane čeliť na našej ceste.

Hoci je normálne, že z času na čas trpíte úzkosťou, ak ju pociťujete podozrivo často, pravdepodobne ide o hlbší problém, s ktorým by ste mali vyhľadať pomoc.

čo sú úzkostné stavy prejavy príznaky

Prejavy a príznaky úzkostných stavov

Každý človek prežíva stavy úzkosti trochu inak, preto neexistuje jednotný návod, ako sa tento problém prejavuje. Napriek tomu existuje niekoľko vodítok, ktoré by mali uľahčiť odhalenie tohto problému.

Všímajte si hlavne:

  • Nervozita, napätie a nepokoj
  • Pocity nebezpečenstva, ohrozenia a paniky
  • Z rýchleho srdcového tepu
  • Hyperventilácia
  • Letargia a slabosť
  • Nespavosť
  • Neschopnosť sústrediť sa na čokoľvek, čo nesúvisí s vaším strachom/problémom
  • Obsedantno-kompulzívne myslenie a správanie
  • Zvýšené potenie
  • Tráviace problémy

U niektorých ľudí môže úzkosť viesť až k záchvatu paniky, počas ktorého si mnohí myslia, že je to ich posledná hodina.

Ako zvládať stavy úzkosti?

Prítomnosť

Ak je to aspoň trochu možné, skúste sa na chvíľu zastaviť a byť tu a teraz. Často to znamená, že si hovoríte, že vám momentálne nič nehrozí. Už to možno niektorých ľudí upokojilo.

Dostatok spánku

Niekedy sú úzkostné stavy dôsledkom celkovej únavy a preťaženia. Z tohto dôvodu sa odporúča venovať väčšiu pozornosť spánku, jeho dĺžke a pravidelnosti.

Meditácia

Na dosiahnutie väčšieho duševného pokoja môžete vyskúšať aj meditáciu, počas ktorej sa pokúsite (aspoň na chvíľu) odpútať od hodnotiacich a negatívnych myšlienok. Spočiatku to pravdepodobne nebude ľahké, ale časom by ste sa mali v tejto oblasti zlepšiť.

ako zvládnuť úzkostné stavy ashvaganda

Alkohol a kofeín

Ak existuje niečo, čo vám vo vašej situácii určite nepomôže, je to pitie alkoholu a kofeínu, pretože tieto nápoje môžu zvýšiť úzkosť, čierne myšlienky a nepokoj.

Ashwaganda na úzkosť

V neposlednom rade môžu pomôcť aj bylinky proti úzkosti a stresu vrátane indickej byliny ašvagandy. Táto bylina sa najčastejšie používa na zníženie stresu a úzkosti, ale pomáha tiež podporovať pokojný spánok, ktorý telo potrebuje pre svoje normálne fungovanie. Jeho užívanie môže mať dokonca pozitívny vplyv na niektoré psychické problémy vrátane depresie. Z tohto dôvodu by ste ho mali vyskúšať pri najbližšej príležitosti.

    Autorom článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.