Únava a vyčerpanie zo stresu: Ako tomu zabrániť?

Únava je v našej spoločnosti bežná, preto jej mnohí ľudia nevenujú takmer žiadnu pozornosť. To však nie je správne, pretože z dlhodobého hľadiska to môže mať negatívny vplyv na kvalitu vášho života a vzťahov. Čo môže za únavu? A môže sa za tým skrývať zvýšená hladina stresu?

Únavou nám telo dáva signál, že by sme mali spomaliť. Po náročnom dni by sme mali ísť spať. Ale čo ak idete spať, ale ráno sa necítite ani trochu bdelí? A čo ak únava pretrváva až do popoludnia?

V tomto prípade určite niečo nie je v poriadku. Keďže sa môže stať, že nebudete mať dostatok energie na svoje obľúbené aktivity, alebo dokonca môže spôsobiť neželané nehody, mali by ste vedieť, aké sú jej spúšťače a ako jej účinne predchádzať.

Ako sa prejavuje únava a vyčerpanie?

Určite poznáte tie chvíle, keď ste takí unavení, že sa vám nechce ani hovoriť, nieto ešte hýbať palcom. Ale môžete byť aj zle naložení a ospalí.

Ďalšie prejavy únavy:

 • Vyššia teplota
 • Nepozornosť
 • Zhoršená pamäť
 • Zhoršená výkonnosť
 • Mozgová hmla
 • Usínanie
 • Depresia

A mnoho ďalších spôsobov, ktoré môžu v ľuďoch vzbudiť dojem, že ste nepozorní alebo leniví.

stres a únava

Nejčastější příčiny

Únavu ovplyvňuje mnoho faktorov, z ktorých niektoré súvisia so životným štýlom, iné s duševným zdravím a ďalšie s aktuálnym zdravotným stavom.

Únavu môže zvyčajne spôsobiť nedostatok, ale aj nadbytok fyzickej aktivity. Okrem toho môže byť na vine nedostatok alebo nadbytok spánku. Na vine môže byť aj depresia, smútok, nuda, anémia, chronický únavový syndróm, poruchy príjmu potravy (pretože telo nemá dostatok energie na svoje normálne fungovanie), autoimunitné ochorenia a mnohé ďalšie.

Kedy je na vine stres?

Ako všetci vieme, stres je jedným z faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vznik dlhodobej únavy. Telo je vyzývané k čo najlepším výkonom, ale ak to trvá príliš dlho, môžete ľahko vyhorieť.

Môže to byť tiež znamenie, že na seba kladiete príliš veľké nároky a nemáte šancu efektívne držať krok. To ide ruka v ruke s emocionálnym stresom, ktorý môže z dlhodobého hľadiska vyvolať ďalšie zdravotné problémy. Stres môže tiež podporovať nespavosť, takže si v noci dobre neodpočiniete.

Ako sa zbaviť stresu?

Stres je v ľudskom živote do určitej miery žiaduci, preto nie je vhodné sa mu vždy vyhýbať. Dôležité však je, aby to bol pozitívny stres, ktorý vás motivuje pokračovať v živote, a aby netrval príliš dlho.

ako sa zbaviť stresu

Ak v stresovej situácii bojujete s nespavosťou a úzkosťou, dobrým tipom je užívať prírodné doplnky stravy s ashwagandhou. Okrem toho, že pôsobí upokojujúco a relaxačne, podporuje aj normálny nočný spánok. Zvládanie stresu by tak pre vás malo byť oveľa jednoduchšie.

Ashvagandu môžete doplniť aj niekoľkými ďalšími tipmi, ktoré môžu poskytnúť úľavu v čase najväčšej krízy:

 • Prechádzka
 • Počúvanie hudby
 • Meditácia
 • Šport
 • Maznanie so zvieraťom
 • Kontakt s priateľmi

Niekedy pomôže aj to, ak sa rozhodnete dodržiavať zdravšiu stravu. Mali by ste tiež skúsiť vypnúť telefón a iné elektronické zariadenia, pretože neustále čítanie správ a e-mailov môže opäť zvýšiť hladinu stresu.

Pravidelne si nájdite čas aj na masáž, čítanie zaujímavých kníh a iné praktiky starostlivosti o seba.

Uvidíte, že keď toto všetko zvládnete, život bude pre vás opäť oveľa príjemnejší.

  Autorom článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.