Ako sa zbaviť nervozity? 5 tipov, ako na to

Stres a nervozita dokážu urobiť aj zo silného a odolného človeka uzlíček nervov. Psychická nervozita sa môže dostaviť v priebehu veľkých životných zmien, ale aj pred dôležitým pracovným pohovorom alebo prezentáciou. Dá sa nejako prekonať? A pokud ano, jak?

Ľudská psychika je veľmi spletitá a veľa toho o nej ešte nevieme. Aj tak ale poznáme najčastejšie problémy, ktorým musíme počas každodenného života nepretržite čeliť. Nejde len o zvýšenú hladinu stresu , na ktorej sa obvykle podpisuje hektické životné tempo a veľký tlak na výkonnosť, bojovať môžeme aj s úzkosťami a nervozitou.

Nevýhodou posledných dvoch menovaných sú veľké pochybnosti o vlastnej osobe a schopnostiach. Tiež môžu vyvolávať strach, kvôli ktorému môžeme odďaľovať dôležité životné rozhodnutia. Prípadne môžeme nevedomky sabotovať svoj úspech, pretože namiesto hrdého a sebavedomého prednesu pracovného nápadu, ktorý môže znamenať zlom v kariére, nemusí jeho neistá prezentácia dostatočne zaujať.

V akých situáciách sa nervozita najčastejšie objavuje? A existujú nejaké tipy, ako ju ľahko prekonať?

Čo znamená nervozita a ako sa prejavuje?

Nervozitu vnímame ako stav napätia a vnútorného nepokoja. Ten sa môže odrážať ako v našich pohyboch, tak aj v jednaní. Niekedy je nervozita iba prechodná, niektorí ľudia ale môžu byť nervózni aj dlhodobo. Na nervozitu máva negatívny vplyv stres, ktorý ju môže zosilňovať. Tiež môže ísť o reakciu človeka na nepredvídateľné situácie. Niekedy môže byť dlhodobá nervozita príznakom zdravotného problému.

nervozita prejavy príznaky

Medzi príznaky nervozity patria:

  • Vykonávanie neúčelných a nezmyselných pohybov (podupávanie, bubnovanie prstami o nejaký predmet a podobne)
  • Trhanosť pohybov
  • Zvýšený hlas
  • Prerušovaná reč
  • Netrpezlivosť
  • Potenie
  • Nespavosť
  • Znížená sebakontrola

Jej najčastejšie príčiny

Medzi spúšťače nervozity najčastejšie patrí stres a strach z neznámeho. Prípadne môžete byť nervózny z toho, aby všetko išlo podľa pripraveného plánu.

5 tipov, ako sa zbaviť nervozity

ako sa zbaviť nervozity

Pripravte sa

Niekedy si môžete veci dokonale naplánovať, ale počas cesty niečo zlyhá. Aby sa znížila miera nervozity, pri tvorbe plánu je nutné s týmito drobnými odchýlkami dopredu počítať. Čo je ale možné, na to sa snažte dostatočne pripraviť. Majte napríklad nachystané poznámky k prezentácii, na dôležité jednanie si vezmite spoločníka, ktorému dôverujete, a podobne.

Hovorte o tom

Byť nervózny je normálne, preto sa môžete so svojimi vnútornými pocitmi zveriť kamarátom alebo rodinným príslušníkom, ktorým veríte a ku ktorým máte pozitívny vzťah. V prípade, že nikoho takého vo svojom okolí nemáte, môžete vyskúšať psychoterapiu alebo dochádzanie za psychológom.

Buďte pozitívna

Toxická pozitivita škodí, pokiaľ ale budete sami sebe vo svojej hlave hovoriť, že ste k ničomu, nemôže vám niečo vyjsť a nič nedokážete, sabotujete svoj úspech a šťastnú budúcnosť. Z toho dôvodu sa snažte byť v rámci svojho vnútorného dialógu voči sebe láskaví. Akonáhle sa pristihnete, že myslíte na niečo negatívne, snažte sa presmerovať svoje myslenie niekam inam.

Relaxačné techniky

Rozhodne vám neuškodia ani relaxačné techniky, ktoré dokážu upokojiť myseľ aj telo a umlčať vášho vnútorného kritika. Dobre funguje napríklad hlboký nádych a výdych, ktorý budete opakovať niekoľkokrát za sebou.

Pokiaľ to priestor a miesto dovoľujú, pomáha aj písanie denníka, prechádzka prírodou, cvičenie jogy, meditácia, masáž alebo počúvanie hudby. Kľúčové je, aby vám bola daná aktivita príjemná a robila vám dobre.

ashwagandha nervozita

Vitánia snodarna (ašvaganda)

Stres, úzkosť a nervozitu vám môže pomôcť prekonať aj dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy s obsahom snodárnej vitánie, ktorá podporuje duševnú relaxáciu, redukciu stresu a úzkosti. Okrem iného, ​​podporuje kvalitu nočného spánku , ktorý je dôležitý pre normálne duševné rozpoloženie.

Pri doplnkoch stravy s ašvagandou v ideálnom prípade sledujte, koľko obsahuje withanolidov. Čím je ich počet vyšší, tým je daný výrobok lepší a oplatí sa ho vyskúšať.

    Autorom článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.